Adet gecikmesine en sık neden olan durumlardan birisi

SIK (ERKEN) ADET OLMA
Sık adet (regl) görme (polimenore) adetlerin başlangıç günleri arasının 24 günden daha kısa olmasıdır. Sık adet görenlerin adeti beklediği tarihten daha erken yani vaktinden önce başlar, bu nedenle erken adet görmek olarak da adlandırılır.
Burada bahsedilen süre bir adetin bitiminden diğer adetin başlamasına kadar “temiz kalınan” süre değildir, bir adetin ilk gününden bir sonraki adetin ilk gününe kadar geçen sürenin yirmidört günden kısa olması anormal kabul edilir. Bu anormal ve sık kanama hastalar tarafından “ayda 2 kere adet oluyorum” şeklinde ifade edilebilir veya adet aralarında leklenmeler, kanamalar oluyor şeklinde de ifade edilebilir.

Sık adet görmenin sebepleri:
Myom, polip veya hormonal nedenler gibi çeşitli durumlar sık adet görmeye neden olabilir. Bazı hastalarda ise hiçbir neden bulunamaz. Stres gibi durumlar da adet düzensizliğine ve sık adet görmeye nadiren neden olabilir. Hipertroidi (guatr hormonu bozukluğu) sık adet görmeye neden olabilir. Muayene ve ultrasonografi ve gerekirse tahliller ile nedenin araştırıması gerekir.

Sık adet görmenin zararları var mı?
Sık adet gören kadınlarda özellikle kanama süresi uzunsa ve aşırı kanama oluyorsa kan kaybı fazla olacağı için anemi (kansızlık) gelişebilir. Sebep eğer tiroid hormon bozukluğu ise bunun başka belirtileri ve zararları izlenebilir. Sık adet gören kadınlarda psikolojik sıkıntı ve rahatsızlık; işine, günlük hayatına konsantre olamama gibi belirtiler de sık görülür.

Tedavi:
Sık adet görmek mutlaka değerlendirilmesi ve sebebinin araştırılması gereken bir durumdur. Buna neden olan sebebe göre tedavi planlanır. Eğer sebep myom, polip gibi oluşumlarsa fazla kan kaybetme ve sonuç olarak kansızlık (anemi) gelişir. Hormonal bazı bozukluklar varsa bunların tedavisi gerekir. Bazen adet düzenleyici ilaçlar ile tedavi gerekirken bazen neden olan myom, polip gibi oluşumlar için ameliyat tedavisi gerekebilmektedir. Bitkisel tedaviler, otlar, kürler, soğan, incir, şifalı bitkiler, doğal çözümler gibi girişimler tedavi konusunda işe yaramaz ve ayrıca altta yatan sebebin kaçırılmasına neden olacağı için daha kötü sonuçlara sebep olabilir.

Leave a Reply